Zadzwoń: +48 507 852 229

Jesteś tutaj

Jaki wybrać kanister do paliwa?

  • Jaki wybrać kanister do paliwa?
 
Nagły brak paliwa w samochodzie może mieć bardzo nieprzyjemne skutki, jeśli akurat w pobliżu nie ma stacji benzynowej. Wezwanie pomocy drogowej może okazać się bardzo kosztowne. Natomiast jeśli nie jesteśmy w większym mieście, wezwanie taksówki może okazać się niemożliwe. Wtedy właśnie przyda się kanister z benzyną. Jednak jest to bardzo ekstremalna sytuacja, a kanister przydaje się także w bardziej codziennych sytuacjach. Podczas lata i wiosną, jeśli mamy ogród, wymaga on dużo pracy. Do różnych prac ogrodowych najefektywniejszymi narzędziami są najczęściej narzędzia spalinowe. Mają one duża moc, nie potrzebują niewygodnego i niebezpiecznego kabla. Mogą także długo działać w przeciwieństwie do tych na baterie. Wymagają jednak benzyny do działania. Tą trzeba odpowiednio przechowywać. Oczywiście najlepiej w kanistrze. Wtedy pojawia się pytanie, jaki kanister wybrać?

Pojemność kanistra, jak rozmiar kanistra wybrać?

Przy wyborze wielkości kanistra trzeba brać pod uwagę kilka rzeczy, jednym z podstawowych jest rozmiar. Im większy kanister, tym lepszy? Niekoniecznie. Wszystko zależy od celu, jaki przyświeca nam przy przechowywaniu benzyny. Oprócz wymienionych wcześniej powodów można też przechowywać benzynę, jeśli kupiło się ją po wyjątkowo niskiej cenie. Wtedy faktycznie, im większy kanister, tym lepiej. Jeśli chcemy przechować naprawdę dużo benzyny, idealnym może okazać się 60-litrowy kanister. Nie jest on jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy awaryjnie zatankować samochód gdzieś na odludziu. Wprawdzie benzyna, która się w nim zmieści, pozwoli bez problemu dotrzeć do stacji, to jest on jednak niewygodny w transporcie zwykłym samochodem. Już samo włożenie go do samochodu będzie kłopotliwe, nie wspominając o jego wyciąganiu i nalewaniu benzyny do baka. 

Poręczne niewielkie kanistry

W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się kanistry, które bez problemu można przenosić i schować do bagażnika. Czy też w ostateczności przejść z nim kilka kilometrów do najbliższej stacji, jeśli zapomnieliśmy go napełnić przed wyjazdem. Do zastosowań domowych. Czyli w celu uzupełnia paliwa we wszystkich ogrodowych urządzeniach, powinien wystarczyć 5-litrowy kanister
  • Jego pojemność wystarczy na spokojne długie używanie nawet kilku urządzeń. 
  • Jest też mały, dzięki czemu bardzo poręczny i wygodnie uzupełnia się z niego paliwo. 

Materiał kanistra, co wybrać?

W przeszłości, gdy zdobycze techniki nie były tak zaawansowane, wszystkie kanistry wykonywane były z metalu. Obecnie sprawy wyglądają zupełnie inaczej. Bez problemu można kupić również kanistry z tworzyw sztucznych. Pojemniki metalowe są oczywiście bardzo trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Są odporne na działanie samego paliwa, jak i rdzy. Pod warunkiem, że są pokryte specjalną farbą. Benzyna w kanistrze metalowym może być przechowywana dłużej. Metalowe kanistry są jednak droższe od plastikowym a ich przechowywanie i transport bardziej uciążliwy. Ze względu na ich uwagę i hałas, jaki powodują przy obijaniu się o inne przedmioty. 

Tworzywo sztuczne, świetna alternatywa dla metalu

Obecna technika pozwala wykonać kanistry z tworzywa sztucznego, które będą wytrzymałe i stosunkowo odporne na uszkodzenia. Nie trzeba się też obawiać, że dojdzie do jakiegoś wypadku z powodu ciągłego mieszania się paliwa w takim kanistrze. Kupując kanister ze sprawdzonego źródła, można być pewnym, że został on przetestowany i dopuszczony do obrotu, a więc jest także bezpieczny.

Nie tylko paliwo

W kanistrze można przechowywać nie tylko benzynę. Sprawdzi się też oczywiście jako pojemnik na olej opałowy, czy wodę. Niezależnie jednak od tego, co w nim będziemy przechowywać, warto, aby miejsce jego składowania było suche i chłodne. Pozwoli to dłużej zachować jakoś przechowywanej cieczy. Olej napędowy z powodzeniem można przechowywać nawet do 8 lat, benzynę do 2 lat. Taki okres chyba powinien wystarczyć, niezależnie od zastosowania danego paliwa. Tak więc kanistry z tworzyw sztucznych sprawdzą się niezależnie od zastosowania i powinny spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.